روش های درمان با موم

در این مقاله انواع روش درمان با موم را مطالعه می کنید.

موم ماده ای است که دستگاه گوارش انسان و سایر جانداران قادر به تجزیه مولکولهای آن نبوده و به صورت اولیه از بدن دفع می گردد. موم به سرعت به وسیله پوست جذب می شود و به همین دلیل امروزه در ساخت وسایل بهداشتی، آرایشی نظیر کرم ها، پمادها، ماسکهای زیبایی صورت و… اهمیت زیادی دارد. جان ویس پژوهشگر آمریکایی جویدن موم و عسل را برای پاک شدن مجاری بینی و حلق توصیه می کند و برای سینوزیت، تنگی نفس و زکام آن را دارویی موثر می داند، البته بیماران باید هر ساعت نصف قاشق مربا خوری عسل با موم مصرف نموده و موم آن را یک ربع بجوند. جویدن موم عسل رنگ دندانها را از بین برده و لثه ها را محکم می کند.
جویدن شکلات های تهیه شده از عسل و موم باعث ازدیاد ترشح بزاق جهت فعالیت ترشحی و حرکتی معده و سوخت و ساز بدن می شود و اثر قابل توجهی بر روی گردش خون و ظرفیت کار ماهیچه دارد و برای افراد سیگاری که تمایل به ترک دارند بسیار مفید بوده، موم عسل درد را تسکین می دهد، برای سینه درد، پهلو درد و سل مفید است. اگر موم عسل را به محل زخم بمالند درد را برطرف می کند.

سایر روش های درمان با موم :

چاک گوشه لب

یکی از فواید موم عسل، درمان چاک لب می باشد، به این روش که مقداری موم عسل را با مقدار برابر روغن حیوانی در ظرف بن ماری گرم کنید تا مخلوطی یکنواخت به دست آید. بعد کمی سفیدآب روی آن بپاشید و بهم بزنید و روزی ۳ مرتبه کمی از آن را به موضع درد بمالید.

درمان نقرس

مقداری موم زنبورعسل و صمغ کاج را در ظرف بن ماری گرم کنید و مقداری عسل به مخلوط بیافزایید. سپس این ضماد را روی پارچه کتانی مالیده و روی انگشت شست پا ببندید، باعث تسکین درد و کاهش ورم مفصل انگشت شست می گردد.

درمان زگیل های پوستی

مقداری عسل را با موم در ظرف بن ماری گرم کنید، آن را روی برگ چغندر یا گشنیز مالیده سپس روی موضع قرار دهید و روی آن را محکم ببندید و سه روز به حال خود بگذارید تا زگیل های ها از بین بروند.در صورت نیاز می توان درمان را مجددا تکرار کرد.

تسکین دردهای رماتیسمی

به منظور تسکین دردهای رماتیسمی مقداری موم عسل، روغن زیتون و روغن سیاه دانه را به نسبت مساوی مخلوط کرده و روی موضع درد بمالید و روی آن را با پارچه ببندید تا گرم شود و بهبودی حاصل شود.

درمان با موم

کرم ضد چین و چروک

مواد لازم:

موم عسل
آب پیاز
عسل
عصاره آلوئه ورا (صبر زرد)
از هرکدام ۵۰ گرم

طرز تهیه:

موم را داخل یک ظرف چینی یا روی ریخته و آن را داخل آب جوش قرار دهید تا با حرارت آب ذوب شود. سایر مواد را به آن اضافه نمایید و با یک قاشق چوبی به طور مرتب بهم بزنید تا زمانی که ترکیب کاملا خنک شود. قبل از استفاده، صورت را با آب گرم بشویید، سپس لایه نازک از کرم را با دستمال کاغذی بر روی پوست بمالید و پس از ۱۵ دقیقه صورت را پودر بزنید.
هر چروکی را با موم درمان کنید.

کرم برای پوست چرب

مواد لازم:

موم عسل ۱۰ گرم
آمونیاک ۱۰ گرم
آب ۱۵ سی سی

طرز تهیه:

مانند دستورالعمل بالا می باشد.

کرم تقویتی

مواد لازم:

موم عسل ۱۰ گرم
گلیسیرین ۱۵ گرم
روغن هل ۸۰ گرم

طرز تهیه:

موم را داخل یک ظرف چینی یا روی ریخته و آن را داخل آب جوش قرار دهید تا با حرارت آب ذوب شود. سایر مواد را به آن اضافه نمایید و با یک قاشق چوبی به طور مرتب بهم بزنید تا زمانی که ترکیب کاملا خنک شود. قبل از استفاده، صورت را با آب گرم بشویید. سپس لایه نازک از کزم را با دستمال کاغذی بر روی پوست بمالید و پس از ۱۵ دقیقه صورت را پودر بزنید.

تقویت کننده لب

مواد لازم:

موم عسل ۱ قسمت
روغن مایع (بادام، زیتون و..) ۴ قسمت
عرق نعناع چند قطره

طرز تهیه:

یکی دیگر از فواید موم عسل مصرف آن بعنوان تقویت کننده لب می باشد. موم و روغن را با حرارت ملایم و غیر مستقیم ذوب کنید و آنها را مرتب با هم زن سیمی تا زمانی که موم کاملا ذوب شود هم بزنید. سپس از روی حرارت بردارید و چند قطره عرق دلخواه را به آن اضافه نمایید و تا زمانی که مخلوط سرد و سفت شود به هم زدن خود ادامه دهید و قبل از اینکه کاملا سرد شود، آن را درون ظرف کوچکی بریزید و بگذارید کاملا خنک شود.

مرهم لب

مواد لازم:

موم خرد شده ۲۲۵ گرم
روغن نارگیل ۴۲۵ میلی لیتر
عسل ۱۰۰ گرم
شیره خالص وانیل ۵ قاشق سوپ خوری

طرز تهیه:

موم را در یک ماهی تابه تا ۶۶ درجه سانتی گراد حرارت دهید. در یک ماهی تابه دیگر روغن را با همین حرارت گرم کنید و سپس آن را به موم اضافه کرده و از روی حرارت بردارید. آنها را خوب مخلوط کنید تا کاملا ترکیب شوند. سپس عسل و شیره وانیل را اضافه نمایید و هم زدن را ادامه دهید.
بعد آن را در یک ظرف لوله ای یا استوانه ای بریزید و بگذارید یک شب بماند تا سرد شود. سپس آن را بسته ودر دمای اتاق دور از نور مستقیم خورشید نگهداری نمایید.
با این مرهم لب خود را با موم درمان کردید.

درمان با موم

نحوه ساخت کرم صورت با موم زنبور عسل

مواد لازم:

۳/۴ فنجان روغن بادام شیرین (از روغن آفتابگردان یا روغن هسته انگور نیز می توانید به عنوان جایگزین استفاده کنید)
۱/۲ فنجان روغن نارگیل
۱/۲ اونس موم زنبور عسل
۱/۲ اونس آب مقطر
۱/۳ فنجان ژل آلوئه ورا خالص
۲ قاشق چای خوری روغن ویتامین E
۱/۴ اونس عصاره گرده زنبور عسل

روش تهیه:

مرحله ۱
روغن بادام شیرین، روغن نارگیل، و موم زنبور عسل را روی حرارت غیر مستقیم ذوب کنید. از حرارت پایین برای این کار استفاده کنید و مدام و به آرامی آن را با یک قاشق مخلوط کنید. اجازه دهید قبل از ورود به مرحله دوم مخلوط کمی خنک شود. اما نباید آنقدر زمان بدهید تا روغن ها مجددا بسته شوند.

مرحله ۲
آب مقطر، عصاره گرده زنبور عسل، آلوئه ورا و روغن ویتامین E را در یک کاسه متوسط یا شیشه ضد عفونی شده ریخته و به آرامی با چنگال مخلوط کنید. اگر این کار برایتان دشوار است از مخلوط کن استفاده کنید. قبل از ریختن مواد داخل مخلوط کن یا شیشه، از تمیز بودن ظرف مخلوط کن و خود شیشه مطمئن شوید.

مرحله ۳
کم کم در حالی که مخلوط کن روشن است ترکیب اول که حاوی روغن بود را به مواد اضافه کنید. مراقبت باشید که روغن ها زیاد داغ نباشند. آن قدر مواد را مخلوط کنید که شکل کرمی به خود بگیرید. بهتر است مخلوط کن را در طی این مراحل چند بار خاموش کنید و با قاشق مواد را هم بزنید.

مرحله ۴
تمام مواد را به داخل یک ظرف شیشه ای در دار منتقل کنید. اما قبل از این که کاملا خنک شود، در آن را نبندید. قبل از استفاده از آن نیز باید ۲۴ ساعت صبر کنید تا مواد خوب با هم ترکیب شوند. برای جلوگیری از فساد، کرم را در یخچال نگهداری کنید.

روش های درمان با موم با استفاده تهیه کرم را مطالعه کردید.

نکات مهم:
شما می توانید به جای روغن ویتامین E از روغن جوانه گندم استفاده کنید. هر دو روغن به عنوان مواد نگهدارنده ها عمل می کنند.
بهتر است از ژل خالص خارج شده از برگ آلوئه ورا به جای ژل های آماده و بسته بندی این گیاه استفاده کنید.
اگر به نیش زنبور عسل یا خود عسل حساسیت دارید از این کرم استفاده نکنید.

منبع:

لیلی لند                      leyliland.com 

آهوتا                           ahoota.com

wellnessmama.com

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *