لاغری با عسل می تواند بسیار کارآمد باشد. زیرا عسل به دلیل مواد مغذی که دارد به مهار اشتها و در نتیجه کاهش وزن منجر می‌شود.

طبق جدیدترین تحقیقات مشخص شده است که خوردن حتی ذره ای از عسل باعث لاغری سریع می شود. چون عسل قند مضری ندارد و کاملا طبیعی است، به همین دلیل قند موجود در آن باعث چربی سوزی می شود پس حتما باید کسانی که به دنبال لاغری هستند عسل را در برنامه غذایی خود داشته باشند .همچنین عسل جایگزن مناسبی برای قند و شکر است

چگونه لاغری با عسل ممکن است؟

نتایج مطالعات جدید محققان انگلیسی نشان می دهد که مصرف عسل به طور کلی و به ویژه یک قاشق چایخوری آن قبل از خواب موجب چربی سوزی و کاهش وزن می شود.
به گزارش ایرنا از منابع خبری، مطالعه ای با موضوع لاغری با عسل توسط یک گروه محقق انگلیسی به سرپرستی “مایک مک اینز” از متخصصان ارشد تغذیه در انگلیس انجام شده است که تمام طول عمر خود را وقف این تحقیق کرده است.
این مطالعه نتایج جالبی داشت ازجمله این که برخلاف دیدگاه عموم، ترکیب منحصر به فرد قندهای طبیعی موجود در عسل، آن را به یک غذای کاهش وزن تبدیل می کند.
نتایج این تحقیق از آن رو حایز اهمیت است که بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی چاقی یکی از بزرگترین چالش های جمعیتی و ابتلا به بیماری های مختلف در سطح جهان است.
طبق تحقیقات این گروه، در یک برنامه غذایی برای کاهش وزن می توان از غذاهای معمولی، تنقلات و انواع دسرها که معمولا در رژیم های غذایی لاغری منع می شوند، لذت برد به شرط این که به جای شکر از عسل برای شیرین کردن آن ها استفاده شود.
علاوه بر این، با جایگزین کردن عسل به جای شکر در طول روز و افزودن یک قاشق عسل در نوشیدنی گرم و مصرف آن قبل از خواب، موجب عدم فعالیت مکانیزیم هایی که در مغز نیاز بدن به شیرینی را تحریک می کنند، می شود.

 

لاغری با عسل

براساس نتایج تحقیق این گروه از محققان انگلیسی، عسل حاوی قند است اما بر عکس قندهای تصفیه شده، سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است و به طور معمول، برای هضم قند، ویتامین ها و مواد معدنی ذخیره شده در بدن استفاده می شود که در نتیجه بدن را از هر نوع مواد ذخیره ای عاری می سازد.
مک اینز معتقد است دلیل اصلی تلاش های بسیار ما برای کاهش وزن این است که مقدار زیادی قند و غذاهای فراوری شده مصرف می کنیم.
وی افزود: حتی غذاهای ظاهرا سالم کم چرب نیز اغلب با قندهای مخفی و یا آرد سفید درست شده اند که در بدن به سرعت به قند تبدیل می شوند. بنابراین مصرف بالای شکر به دلیل کالری موجود در آن و نداشتن ویتامین ها و مواد معدنی باعث افزایش وزن می شود، اما بر خلاف تصور، لاغری با عسل که منبع خوب مواد مغذی است بسیار موثر است.
وی با اشاره به این که بیشتر چربی ها به عنوان یک منبع مصرف نشده در بدن ذخیره و باعث افزایش حجم و وزن می شود، گفت: عسل باعث به کارگیری چربی های ذخیره شده می شود و با سوزاندن آن، انرژی فعالیت روزانه را فراهم می کند و با کاهش وزن تدریجی از چاقی پیشگیری می کند.
این محقق انگلیسی می گوید: مصرف یک نوشیدنی شیرین شده با عسل هنگام شب موجب کاهش استرس شبانه فرد می شود، به انسان اجازه می دهد که راحت تر بخوابد و در نتیجه بدن فرصت می یابد که به بازیابی، تعمیر و سوخت و ساز بپردازد و همین امر موجب سوزاندن چربی می شود.
وی می گوید از آنجایی که عسل توسط زنبورها و از شهد گل ها درست می شود تا حدودی موجب هضم قند و تغییر ترکیبات آن ها می شود که خود بر روش سوخت و ساز بدن ما تاثیر می گذارد.

یکی از نکات مهم در لاغری با عسل تفاوت قند موجود در عسل با قندهای تصفیه شده است.

پزشکان می گویند: در شرایط افسردگی، مغز پیام های شیمیایی ارسال می کند تا قند را از هر منبع ممکن دیگر بدن بگیرد. برخی از این پیام ها موجب تحریک حس سیری ناپذیری قند در بدن شده و باعث می شود که انسان نتواند جلوی خود را در برابر مصرف شیرینی و شکلات بگیرد، اما مصرف عسل این چرخه را واژگون می کند.
مطالعات نشان می دهند زمانی که ما یک فنجان چای شیرین شده با عسل می نوشیم و یا در ماست عسل می ریزیم ، قند عسل رفتاری کاملا متفاوت با قند سفید یا شکر در بدن دارد.
آزمایش های انجام شده توسط محققان انگلیسی نشان می دهد که یک قاشق چایخوری پر عسل سطح قند خون را کاهش می دهد، که این ویژگی در شکر سفید مشاهده نمی شود. این بدان معنی است که عسل موجب از فعالیت افتادن سلول های تنظیم قند خون در مغز نمی شود و به رییس بدن اطمینان می دهد که سوخت لازم خود برای کارکرد در حد مطلوب را دارد.

برای لاغری با عسل مصرف یک یا دو قاشق غذاخوری عسل در روز مفید است. فردی که به دنبال یک رژیم لاغری است باید از خوردن عسل به تنهایی اجتناب کند زیرا خوردن عسل به تنهایی می‌تواند به افزایش وزن منجر شود. مصرف یک قاشق غذا‌خوری عسل با آب قبل از صبحانه و با معده خالی کمک می‌کند چربی‌های بدن بسوزند و وزن بدن کاهش یابد. همچنین نوشیدن عسل با آب لیمو و آب گرم هر روز صبح با معده خالی از نظر انرژی برای انجام فعالیت‌ها و کاهش وزن مفید است.

منبع:

دکتر سلام hidoctor.ir

الو دکتر alodoctor.com

Can You Use Honey for Weight Loss

Health Line

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *