اولین تفاوت زنبور عسل و زنبور وحشی که به ذهن انسان می رسد، وجود موهایی بر روی بدن زنبور عسل است،در صورتی که زنبور وحشی بر روی بدن خود هیچ مو و کرکی ندارد.

تفاوت زنبور عسل و زنبور وحشی

تفاوت زنبور عسل و زنبور وحشی در نیش زدن :

به دلیل نیش‌های دردناکی که زنبور عسل و وحشی دارند ، اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند.تفاوت زنبور عسل و زنبور وحشی در نیش زدن در این است که زنبور عسل وقتی تحریک شود، نیش می‌زند اما زنبور وحشی به صورت طبیعی به نیش زدن گرایش دارند. از دیگرتفاوت زنبور عسل و زنبور وحشی این است که زنبور وحشی می‌توانند چند بار نیش بزند در حالی که زنبور عسل بعد از یک بار نیش زدن می‌میرد.

تشخیص این دو نوع زنبور نیز از دو جهت اهمیت دارد:

  • نحوه درمان افراد آسیب‌دیده
  • نحوه کنترل یا دفع آفات

تفاوت زنبور عسل و زنبور وحشی در شکل ظاهری :

تفاوت‌های فیزیکی تا حدودی شناسایی آنها را راحت‌تر می‌کند. به‌عنوان مثال زنبورهای عسل حدود ۱۰ تا ۲۰ میلیمتر طول دارند، رنگ بدن برخی کاملا سیاه و برخی دیگر قهوه‌ای مایل به نارنجی با خط‌های زرد است. یکی از ویژگی‌های ظاهری مهم زنبور عسل این است که روی بدن آنها مو دیده می‌شود اما بدن زنبور وحشی نرم و صاف و پوست آنها اغلب شفاف‌ است. بخش میانی تنه زنبور وحشی نیز نسبت به زنبور عسل باریک‌تر است. آنها مشخصا چهار بال دارند و براحتی می‌توان رنگ‌ شفاف پوست آنها را با الگوهای مختلف زرد و سیاه تشخیص داد.

تفاوت زنبور عسل و زنبور وحشی

تفاوت زنبور عسل و زنبور وحشی در نوع  زیست و زیستگاه  :

تفاوت زنبور عسل و زنبور وحشی در نوع  زیست و زیستگاه بسیار زیاد است. فرضا کلونی زنبور عسل گاه تا مرز ۷۵ هزار زنبور می‌رسد در حالی که کلونی زنبور وحشی بندرت به مرز ۱۰ هزار زنبور می‌رسد. در زنبور  وحشی، ملکه آشیانه را برای کلونی خود می‌سازد، در حالی که در کلونی زنبور عسل این وظیفه را زنبورهای کارگر به عهده دارند. زنبور وحشی به خواب زمستانی می‌رود و پاییز سال بعد لانه جدید بنا می‌کند، در حالی که زنبور عسل این‌گونه نیست.

 

منبع :

www.hidoctor.ir دکتر سلام

SCA(student conservation association)

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *