عسل در احادیث امام رضا (ع) ذکر شده است و نکات جالبی دارد.

عسل را باید در زمره غذاها دانست. خداوند در قرآن و در سوره نحل آن را به عنوان ماده شفابخش برای انسانها معرفی نموده است: «فِیهِ شِفَاءٌ لِلنَّاسِ»؛«خوردن عسل برای مردم شفاء است». ( ۱ )

پیامبر اکرم (ص) هم درباره این ماده حیاتبخش فرموده اند: «لم یستشف المریض بمثل شربه العسل»؛ «هیچ مریضی، به مانند نوشیدن عسل شفاء پیدا نمی‌کند.» ( ۲ )

برای استفاده بهینه از آثار و فواید عسل شناخت عسل خوب و بد اهمیت زیادی دارد.
در مورد زیان نوعی عسل در احادیث امام رضا (ع) هشدار داده و می فرماید: واعلم ان للعسل دلایل یعرف بها نفعه من ضره و ذلک ان منه شیئاً اذا ادرکه الشم عطش ، ومنه شی ء یسکرو له عند الذوق جراقه شدیده فهذه الانواع من العسل قانله؛
برای شناخت عسل مفید از مضر نشانه هایی است ، بعضی از عسل‌ها هستند که وقتی بویشان به مشام انسان برسد عطسه می زند، بعضی از عسلها سکر آوردند و مزه بسیار تند و سوزنده ای دارند، این نوع عسل‌ها کشنده اند. ( ۳ )

امام رضا (علیه‌ السلام) در بیانی دیگر عسل را شفای دردها و بیماریها دانسته اند. عن الرضا (ع) عن آبائه عن رسول الله (ص): قال ان یکن فی شیئی شفاء ففی شرطه حجام اوشربه عسل.
از امام رضا (علیه‌ السلام) از پدرانش از پیامبر (ص)نقل شد که فرمود: اگر در چیزی شفا باشد در حجامت و نوشیدن عسل است. ( ۴ )

 

عسل در احادیث امام رضا

 

در روایتی از امام رضا (علیه‌ السلام) از اهمیت عسل سخن به میان آمده است. عن الرضا (ع) عن آبائه عن رسول الله (ص) قال: لا تردوا شربه العسل علی من اتاکم بها.
از امام رضا (علیه‌ السلام) از پدرانش از پیامبر (ص) نقل شد که فرمودند: به هر کس از شما که عسل تعارف کردند رد نکند( بگیرد و بنوشد). ( ۵ )

در جایی دیگر ، عسل در احادیث امام رضا علیه السلام راه درمان و پیشگیری از سرماخوردگی معرفی شده است. آن حضرت می فرماید: هر که می خواهد در همه ی زمستان از سرماخوردگی دور بماند ، هر روز ، سه لقمه شهد (عسل) بخورد. (۶ )

و در روایتی دیگر آن را درمان دردها برشمرده اند. عن الامام الرضا علیه السلام : پیامبراکرم صل الله علیه و آله و سلم فرمودند : خداوند برکت را در عسل قرار داده است . درمان دردها ، در آن است و هفتاد پیامبر دوام سودمندی آن را از خداوند خواسته اند. ( ۷ )

عسل در احادیث امام رضا مایه تقویت حافظه نیز برشمرده است و می فرماید: سه چیز حافظه را زیاد می کند و بلغم را از بین می برد ، قرائت قرآن ، عسل و کندر. ( ۸ )

در حدیثی دیگر به نقل ار امام کاظم علیه السلام درباره خواص درمانی عسل فرمودند: در عسل ، درمان هر دردی است ، هر کس ناشتا یک انگشت از آن را بلیسد ، این عسل بلغم را پایان می دهد ، صفرا را فرو می نشاند ، تلخه ی سیاه ( زرداب) را مانع می شود ، ذهن را صفا می بخشد و اگر که همراه با کندر خورده شود ، حافظه را نکو می سازد. ( ۹ )

پانوشت ها:
۱ . نحل / ۶۹
۲ . بحارالانوار، علامه مجلسی، موسسه الرضا، بیروت، ج ۶۶، ص ۲۹۲
۳. بحارالانوار، ج۵۹ ، ص ۳۲۴
۴. طب الرضا(ع) ، ص ۲۵۵
۵. اخبار و آثار حضرت امام رضا علیه السلام صفحه ۷۲۴
۶. طب الامام الرضا علیه السلام ، صفحه ۳۷
۷. مکارم الاخلاق جلد ۱ صفحه ۳۵۹ حدیث ۱۱۷۳
۸. اخبار و آثار حضرت امام رضا علیه السلام صفحه ۷۲۴
۹. الفقه المنسوب للامام الرضا علیه السلام ، صفحه ۳۴۶

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *