خربزه و عسل اگر باهم مصرف شوند ، سفت شدن ماده حاصل از ترکیب آن ها، باعث می شود هضم برای دستگاه گوارش بسیار سخت شود.

مصرف برخی مواد غذایی در کنار عسل می تواند مخاطرات جدی برای بدن به وجود آورد.
هرگز در کنار خربزه و کشمش، عسل میل نکنید. چون مصرف این دو ماده خوراکی با عسل باعث بروز اختلالات گوارشی در بدن خواهد شد. تداخل‌ غذایی این دو خوراکی با طبع گرم اثرات مخربی روی بدن می گذارد و مشکلات حادی را برایتان ایجاد می کند.

طب سنتی همیشه توصیه هایی درباره مصرف مواد غذایی دارد، مثلا این که چه غذاهایی را نباید همزمان بخوریم زیرا بسیار خطرناک بوده و ممکن است در مواردی حتی منجر به مرگ شوند.
خوردن هر ماده غذایی که دیرهضم باشد با هر ماده غذایی که سریع‌ هضم است یا دو ماده خوراکی که طبیعت هر دو سرد یا هر دو گرم است، می تواند در دراز مدت ( در صورتی که به طور مکرر و عادتی به مصرف برسند ) مسئله ساز شود.

 

خربزه و عسل

 

تداخل بین مواد غذایی خاصی مانند خربزه و عسل یا ماست و ماهی به صورت علمی اثبات شده است؟

امکان تداخل غذایی با مصرف همزمان برخی مواد غذایی وجود دارد اما متاسفانه تا کنون تحقیقات کامل و وسیعی روی این تداخل ها انجام نشده که بتوان نتیجه آن ها را به شکل مقاله های علمی، چاپ و به آن استناد کرد. یعنی بیشتر باورها در مورد تداخل مواد غذایی مختلف که در میان مردم رواج دارد، به صورت تجربی شکل گرفته اند. برخی از این باورها درست و برخی دیگر نادرست هستند و نمی توان آن ها را به تمام مردم با طبع و مزاج های مختلف تعمیم داد.

یعنی باورها در مورد تداخل های غذایی را نباید چندان هم جدی گرفت؟

نمی توانیم این باورها را به صراحت تایید یا تکذیب کنیم. به طور کلی، داروها با داروها، داروها با غذاها یا غذاها با غذاها می توانند تداخل داشته باشند اما نکته مهم اینجاست که تداخل های غذایی در موارد بسیار زیادی، تهدیدی جدی برای سلامت فرد نیستند و زندگی او را تهدید نمی کنند، مثلا خوردن گوشت با ماست و دوغ باعث کاهش جذب آهن گوشت در بدن می شود و به همین‌ دلیل است که خیلی ها توصیه می کنند ماست و گوشت را باهم نخورید اما اگر کسی غذای گوشتی را با ماست و دوغ بخورد هم مشکل حادی برایش ایجاد نمی شود و فقط اختلالی در جذب آهن وعده غذایی به دلیل مصرف یک ماده غذایی حاوی کلسیم به وجود می آید.

پس نمی توان به این که در خیلی از سایت ها آمده است خوردن خربزه و عسل باعث مرگ آنی می شود هم اعتماد کرد؟

مصرف همزمان عسل و خربزه به دلیل دیر هضم بودن عسل و زود هضم بودن خربزه برای دستگاه گوارش مشکل ساز و سبب ورم معده می شود اما بحث خربزه و عسل فراتر از این است. زمانی که عسل با خربزه مخلوط میشود، ترکیب های موجود در این دو ماده خوراکی با یکدیگر واکنشی نشان می دهند که نتیجه این واکنش، به وجود آمدن یک ماده سفت و سخت است. به همین دلیل، اگر خربزه و عسل باهم مصرف شوند، سفت شدن ماده حاصل از ترکیب آن ها، باعث می شود هضم برای دستگاه گوارش بسیار سخت شود. البته ممکن است برای یک نفر خوردن عسل و خربزه هیچ مشکلی ایجاد نکند اما در موارد بسیار زیادی دیده شده افرادی که خربزه و عسل را باهم خورده‌اند، دچار دل دردهای شدید و اورژانسی شدن فرد می شوند. البته این دل دردها در حدی نیستند که بتوانند منجر به مرگ یا مرگ آنی افراد سالم شوند.

کشمش با عسل

کشمش نیز مانند خربزه زود هضم است و مصرف همزمان آن با عسل همان مشکل را به وجود آورده و سبب اختلال در گوارش و گاهی دل درد می شود. همچنین گرم بودن طبع هر دو ماده نیز بر این امر تاثیر می گذارد.

 

خربزه و عسل

 

تداخل های غذایی برای تمام افراد به یک صورت ایجاد می شوند؟

نه. ممکن است برخی علایم تداخل های غذایی، در یک نفر به شدت بروز کند ولی فرد دیگری با خوردن همان مواد غذایی، دچار هیچ عارضه یا مشکلی نشود. قدرت هضم، جذب، طبع، مزاج، توانایی های بدنی، سن، جنس و حساسیت های غذایی افراد مختلف بسیار متفاوت است. آثار تداخل های غذایی هم در تمام افراد دنیا یکسان نیست.

چرا این همه تاکید بر مصرف نکردن ماست و ماهی می شود؟

این تاکید فقط در مورد ماست و ماهی نیست. به طور کلی، اگر چند ماده غذایی با طبع سرد یا طبع گرم را یکجا مصرف کنیم، باعث برهم خوردن تعادل طبع بدن می شود. به همین دلیل مصرف ماست و ماهی که هر دو طبیعت سردی دارند، باهم توصیه نمی شود. حالا اگر کسی این دو ماده غذایی با طبع سرد را مصرف کرد، می تواند برای ایجاد تعادل در بدن خود، مقداری ماده غذایی با طبع گرم مانند خرما هم بخورد.

حرف آخر

زمانی که طبع بدن از تعادل خارج شود، دچار مشکلاتی خواهد شد. به همین دلیل توصیه می شود در طول روز به طور متعادل خوراکی هایی با طبع سرد و گرم مصرف کنید.

 

منبع:

دکتر سلام hidoctor.ir

Health 24

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *